Liczba osób z chorobą otyłościową wciąż dramatycznie rośnie, nawet pomimo wzrostu programów prewencyjnych mających na celu ograniczanie rozpowszechniania się tej choroby. Chorzy z problemami nadmiernej masy ciała podejmują liczne próby, działania i interwencje w kierunku obniżenia wagi, ale nie osiągają stałych i zadowalających rezultatów. Rozpoczęcie procesu leczenia oraz uzyskanie początkowych efektów też nie gwarantuje długoterminowego sukcesu. Bardzo często i szybko dochodzi do sytuacji powrotu do poprzednich nawyków i ponownego przyrostu masy ciała, co w ogromnej mierze wiąże się właśnie z czynnikami psychologicznymi. Z tego powodu konieczne jest podkreślenie potrzeby kompleksowego spojrzenia na chorobę i włączenia opieki psychologicznej do standardów leczenia otyłości.
Redukcja wagi to wieloetapowy, złożony proces, w którym, aby uzyskać optymalne efekty musi nastąpić trwała zmiana zachowań żywieniowych. W procesie modyfikacji pomocny jest psycholog i wiedza zakresu psychologii.
Spotkania z psychologiem nie trzeba się obawiać. Jego rolą nie jest ocenianie pacjenta, tylko pomoc w procesie leczenia otyłości. Informacje o doświadczanych trudnościach, psycholog zdobywa podczas spotkań i rozmowy z pacjentem. Dzięki temu skutecznie zdiagnozuje problemy, z którymi pacjent się boryka i które utrudniają efektywne leczenie. Stawiając diagnozę psycholog korzysta z odpowiednich narzędzi i technik diagnostycznych: wywiadu, obserwacji, kwestionariuszy i testów. Podstawowym celem diagnozy psychologicznej jest poznanie psychologicznych mechanizmów funkcjonowania pacjenta oraz nakreślenie ewentualnego kierunku dalszych działań terapeutycznych w celu optymalizacji leczenia. Terapeuta na podstawie zebranych informacji przeprowadza konceptualizację przypadku, tzn. formułuje wnioski dotyczące przekonań pacjenta, jego postaw wobec siebie, innych ludzi i świata. Diagnoza obejmuje również rozpoznanie zaburzeń współtowarzyszących i podjęcie odpowiedniego leczenia.
Inną formą oddziaływania jest pomoc psychologiczna, która odnosi się do zastosowania odpowiednich metod i technik pozwalających podnieść jakość życia i funkcjonowania pacjenta oraz ułatwić proces zmiany stylu życia. Obejmuje ona interwencje mające na celu akceptację i wsparcie pacjenta w chorobie, psychoedukację żywieniową, motywowanie do podejmowania działań prozdrowotnych, ustalanie krótko i długoterminowych celów związanych z procesem leczenia. Pomoc psychologiczna wykorzystuje eksperymenty behawiorale jako element konfrontowania i nabywania umiejętności niezbędnych do radzenia sobie w procesie zdrowienia.
Najbardziej złożoną formą oddziaływań psychologicznych jest psychoterapia jako kompleksowe podejście do problemu. Psychoterapia koncentruje się nie tylko na aktualnie zgłaszanym i obserwowanym objawie, czyli nadmiernej masie ciała, ale także dotyka przyczyn leżących u jego źródeł, które doprowadziły do choroby.
W procesie psychoterapii pacjent zdobywa wiedzę na temat własnych wartości i potrzeb. Zaczyna identyfikować mechanizmy przyczyniające się do przyrostu masy ciała i problemów z jej skuteczną redukcją. Literatura z tego obszaru oraz własne doświadczenia wskazują, że nadmierne jedzenie jest często tylko narzędziem, które pomaga przetrwać choremu. Rola jedzenia z funkcji fizjologicznej zmienia się i zaczyna zaspokajać potrzeby psychologiczne i emocjonalne. Jedzenie staje się lekiem na wszystko. Jest sposobem, aby się wynagrodzić, pocieszyć, okazać miłość, poradzić sobie z trudnymi, bolesnymi, bardzo często traumatycznymi życiowymi przeżyciami. Pomaga ukoić przeżywane emocje, ból, poczucie winy bądź lęk. Natomiast konsekwencje takiego postępowania są tragiczne. W czasie psychoterapii pacjent uświadamia sobie mechanizmy stojące za ponadnormatywnym jedzeniem oraz zdobywa narzędzia, by skutecznie radzić sobie z trudnościami i emocjami, które do tej pory wyzwalały epizody utraty kontroli nad jedzeniem. W zależności od indywidualnych potrzeb chory na otyłość przechodzi trening umiejętności identyfikacji i regulacji emocji, samokontroli, asertywności, radzenia sobie ze stresem oraz zapobiegania nawrotom choroby. Psychoterapia polega na współpracy terapeuty i pacjenta. Takie podejście pozwala w warunkach bezpiecznych dotrzeć do źródeł problemu i skutecznie je zidentyfikować i przepracować.
Badania naukowe wskazują także, że modyfikacja behawioralna (modyfikacja zachowań) jest skuteczniejsza i łatwiejsza do wprowadzenia mając za sobą realne wsparcie społeczne. Proces leczenia otyłości jest niezwykle skomplikowany i wymaga nie tylko jednorazowego aktu silnej woli, a ciągłej i wytrwałej pracy chorego. Zwiększenie wsparcia społecznego poprzez włączenie bliskich, małżonków i członków rodziny w proces zdrowienia jest jednym z najlepszych sposobów, aby zmiana była trwała i by osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty leczenia choroby otyłościowej. Również działalność grup wsparcia oraz kampanii społecznych ma swoje pozytywne aspekty. Pobudzenie świadomości odnośnie do przyczyn i możliwości leczenia otyłości, wzmocnienie akceptacji, wpływają na zredukowanie poczucia winy, wstydu i bezradności, których często doświadczają pacjenci z chorobą otyłościową. Kompleksowe podejście do leczenia otyłości z uwzględnieniem czynników, metod i oddziaływań psychologicznych pomaga odpowiedzieć na pytanie co zmienić, z jakiego powodu oraz jak dokonać zmiany, by ją utrzymać w czasie, co jest konieczne w skutecznym leczeniu i poprawie dobrostanu osób chorujących na otyłość.
Autor: mgr Marzena Sekuła – psycholog, Uniwersytet SWPS w Warszawie