Rozważam chirurgiczne leczenie otyłości. Od czego zacząć?

Rozważam chirurgiczne leczenie otyłości.
Od czego zacząć?

Należy zacząć od określenia, czy mamy wskazania do operacji bariatrycznej.

W Polsce wyróżniamy dwa główne (najczęstsze) wskazania do wykonania tego zabiegu:

– Wskaźnik masy ciała (BMI) równy lub wyższy niż 40 kg/m2
– Wskaźnik masy ciała (BMI) w przedziale 35–40 kg/m2 przy współistnieniu chorób towarzyszących otyłości (m.in. cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, hiperlipidemia czy bezpłodność żeńska).

Jeżeli rozważamy chirurgiczne leczenie otyłości, to stanowi to już pierwszy sygnał alarmowy. Jeżeli nie spełniamy ww. wskazań, to najpewniej mamy przynajmniej nadwagę oraz dużą szansę w przyszłości na jej nasilenie. Jest to wskazanie do wdrożenia zasad zdrowego odżywiania oraz zwiększenia aktywności fizycznej!

Kolejnym krokiem jest próba redukcji masy ciała metodami zachowawczymi. Leczenie dietetyczne powinno przebiegać pod okiem wykwalifikowanego specjalisty, tak samo jak ćwiczenia fizyczne. Pomaga to w zminimalizowaniu częstości kontuzji i zwiększa szanse na sukces bez konieczności leczenia operacyjnego!

Jeżeli już wszystkie nasze wysiłki nie przynoszą skutku i wciąż mamy wskazania do operacji, bardzo istotne jest pogłębienie naszej wiedzy z zakresu chirurgicznego leczenia otyłości. Serwisy internetowe (takie jak ten!), grupy wsparcia (między innymi w mediach społecznościowych), a także programy i seriale telewizyjne mogą dostarczyć wielu cennych informacji. Niezwykle istotne jest poznanie ogólnych zasad operacji bariatrycznych, możliwych powikłań, z którymi one się wiążą, a także sposobów, jak z naszej strony możemy zminimalizować szansę na ich wystąpienie, a zarazem zwiększyć szansę na skuteczną utratę masy ciała po operacji.

Rodzaje operacji bariatrycznych, która będzie dla mnie najlepsza?
Najczęściej wykonywane operacje chirurgicznego leczenia otyłości to rękawowa resekcja żołądka i ominięcie żołądka (Roux-En-Y Gastric bypass). Stanowią one łącznie niemalże 85% operacji bariatrycznych wykonywanych na świecie. Wyłączenie żołądkowe z zespoleniem pętlowym (mini gastric bypass) wykonywane jest u niespełna 8% pacjentów operowanych z powodu otyłości. Implantacja regulowanej opaski żołądkowej jest obecnie coraz rzadziej wykonywanym zabiegiem ze względu na jego niską skuteczność. Operacja wyłączenia żółciowo-trzustkowego (biliopancreatic diversion) jest najczęściej proponowana pacjentom ze znacznie nasiloną otyłością. Do mniej inwazyjnych zabiegów z zakresu chirurgicznego leczenia otyłości należy implantacja balona żołądkowego.

Operacje bariatryczne dobierane są dla każdego pacjenta indywidualnie, a wybór ten zależy od wielu czynników. Istotny wpływ mają choroby towarzyszące, wiek, a także BMI pacjenta. Przy wyborze metody leczenia pod uwagę należy wziąć doświadczenie chirurga i ośrodka bariatrycznego oraz oczekiwania pacjenta co do samego zabiegu.

Gdzie mogę zgłosić się na operacyjne leczenie otyłości?
Wykaz oddziałów chirurgii rekomendowanych przez Sekcję Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich znajduje się na stronie internetowej: https://bariatria.tchp.pl/osrodki-bariatryczne/namiary

Jak się zakwalifikować do operacji?
Pierwszym krokiem jest umówienie się na wizytę kwalifikacyjną w ośrodku, w którym zdecydowaliśmy się na wykonanie operacji. Ocena masy ciała, BMI i analiza składu ciała pozwala na ocenę wskazań do operacji. Przed zabiegiem wskazane jest wykonanie szeregu badań laboratoryjnych z krwi (m.in. morfologia, jonogram, lipidogram, parametry układu krzepnięcia i poziom wybranych hormonów) i obrazowych (RTG klatki piersiowej, USG lub tomografia jamy brzusznej). Niezbędne jest wykonanie endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego w celu wykluczenia patologii w okolicy operowanej. Wskazane jest odbycie konsultacji psychologicznej i anestezjologicznej, a także u innych specjalistów (m.in. psychiatra, kardiolog, endokrynolog, ginekolog) w razie potrzeby. W przypadku podejrzenia obturacyjnego bezdechu sennego należy wykonać polisomnografię (a w przypadku potwierdzenia choroby rozpocząć leczenia).

Należy zaznaczyć, że każdy ośrodek bariatryczny posiada własny protokół kwalifikacyjny i najlepiej się z nim zapoznać, zanim rozpoczniemy nasze przygotowanie.

Autor: Radosław Cylke